Автор Тема: Leatherman Skeletool - ревю  (Прочетена 1956 пъти)

Неактивен Administrator

• Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 2305
  • http://www.edcforum.bg
    • Профил
    • www.edcforum.bg
Leatherman Skeletool - ревю
« -: април 21, 2014, 03:02:23 pm »
Преди около 3 години, се сдобих с Leatherman Skeletool. Привлече ме компактния размер, и малкото тегло, разбира се в комбинация с много добро качество на изработката.
Инструментчето е доста спартанско и разполага с малък набор от инструменти - клещите, ножче, отвертка със сменяеми накрайници (реално тула е комплектован с 2 бр. битове с по 2 накрайника всеки или - плоска 1/4, 3/16 и кръстата (филипс) no2, no1). В задната му страна има отварачка за бутилки, която служи и за нещо, като като карабинерче за закачане.

Тулчето се продава в комплект с удобен и здрав холдер за колан. В него има и спец. джоб за предлагания допълнително тулсет - комплект битове за отвертката.

Ножът може да се отваря и затваря с 1 ръка. Заключването е с лайнерче. Общо взето изглежда стабилно.

Острието на ножа 420HC Stainless Steel Clip Point Combo Straight/Serrated Knife, е с дължина 6,6см. От едната страна контактува с тефлонова шайба, а от другата с бронзова. Отварянето е гладко и с отчетлив клик при заключването. Самото острие е разглобяемо от корпуса при нужда (торкс).

Клещите са...мултифункционални, но и са предназначени за по "леки" всекидневни операции и са по-финни от тези на пълноразмерните модели:
Needlenose Pliers
Regular Pliers
Wire Cutters   - до момента само за свински опашки съм ги ползвал и 1-2 тънки проводника.
Hard-wire Cutters - за рязане на риболовни кукучки и подобни.

Отвертката със сменяеми накрайници. Фирмата предлага и тулсет с още 20-ина бита, с който скоро също  се сдобих след време. За смяната на битовете има ключалка, с която лесно се манипулира. Държи ги добре фиксирани.

Отварачката за бира, още не съм я тествал..пусто тези нови технологии - бирите вече се отварят без уред... :D
http://www.leatherman.com/images/products/skeletool/Carousel/skeletool-bottle-opener.jpg

Тулчето е снабдено и с клипс за носене. При нужда може да бъде свален (пак с торкс). Размерите на ледерманчето са аналогични с тези на ЕДЦ фолдър - 10 см. затворен и 142гр. тежък. Благодарение на тези размери, ледермана тотално измести другия ми "компактен" тул (гербер съспеншън , пак 10-ина сантиметра дължина, но с тегло 255гр.).

В комплект с тулчето след време закупих комплект битове, както и удължител.

Hex 1.5mm and 2mm
Hex 2.5mm and 3mm
Hex 4mm and 5mm
Hex 6mm and 1/4"
Hex 7/32" and 3/16"
Hex 5/32" and 9/64"Â
Hex 1/8" and 7/64"
Hex 3/32" and 5/64"
Hex 1/16" and .050"
Square Drive #3 and #2
Square Drive #1 and Pozi

Pozi #2 and #1
Torx #10 and #15
Torx #20 and #25
Torx #27 and #30
Phillips #0 and #3
Phillips #1 and #2
Slotted 3/32" and 1/8"
Slotted 5/32" and 3/16"
Slotted 7/32" and 1/4"
Phillips and Flat Tip Eyeglasses Screwdriver

По този начин увеличих функционалността на тулчето, като особено от полза ми бяха инчовите накрайници, които спомогнаха за ежедневната ми работа по щатски хардуер.
Разбира се, целият комплект нарасна по размер и тегло почти двойно, и за беда вместо на колана с годините се озова в жабката на колата.

В заключение:
Качествен инструмент, доста компактен, но и предназначен за по-слаби натоварвания и по-финна работа. При голямо усилие, понякога ръкохватките убиват в ръката. Ножчето от 420HC се точи много остро. Отверката върши добра работа, но в повечето случаи с удължителя (който не е в комплект, а се купува отделно).
Отварачката за бира почти не влезна в употреба, с оглед на модерните капачки или пластмасовите бутилки на пазара ;-)

« Последна редакция: април 21, 2014, 05:55:42 pm от Administrator »

Неактивен ttsvetkov1978

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 118
    • Профил
Re: Leatherman Skeletool - ревю
« Отговор #1 -: април 21, 2014, 04:32:20 pm »
"Отварачката за бира, още не съм я тествал..пусто тези нови технологии - бирите вече се отварят без уред... :D"
Действително е неудобство. Тогава ще си купуваш лимонада от тази в малките шишенца да си разреждаш виното. Есе пак като имаш един инструмент е хубаво да го ползваш.

Неактивен Administrator

• Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 2305
  • http://www.edcforum.bg
    • Профил
    • www.edcforum.bg
Re: Leatherman Skeletool - ревю
« Отговор #2 -: април 21, 2014, 05:56:38 pm »
Както се казва "...имането не е, като нямането..."   ;D ;D ;D