Автор Тема: 5.11 Rush 12  (Прочетена 812 пъти)

Неактивен Marcinkov

• Full Member
  • Публикации: 200
    • Профил
5.11 Rush 12
« -: септември 05, 2017, 08:57:15 am »

Привет колеги, вече съм правил представяния на тактическите раници от серията Rush на 5.11, съответно моделите Rush 24 и Rush 72. Ето че ми изникна възможност да "ревюирам" и най-компактния модел на серията 5.11 Rush 12. Раничката не е моя, а ми беше дадена за тест от колегата Dellman и негова е благословията да я представя на вниманието на Блейдфорум. Някои снимки са от Интернет и предварително се извинявам!

Раницата е представител на тази иконична серия раници, които са се превърнали в нарицателно за този тип екипировка, без разбира се да претендират че са най-доброто на пазара. Rush 12 както се досещате по номера на модела (12), подсказва че предназначението на раницата е да събере провизии и всичко необходимо за да изкарате половин до един ден на открито. Разбира се раницата е достатъчно добре проектирана и предлага възможности за окомплектоване и за малко по-продължително време, имайки в предвид и времето навън.

Както съм споменавал и преди, за ходене на работа използвам Rush 24, която макар и малко по-голяма ми върши доста добра работа, но за много хора би била твърде обемиста за всекидневни нужди. Тук на разположение идва и модела с числото 12. Размера на (Rush 12) е колкото на стандартните раници за лаптопи, но предлага по-големи възможности за разпределение на ЕДЦ екипировката ви за през деня в градски условия. Отделенията са достатъчно големи и предлагат достатъчно място предвид размера. Но понеже аз съм свикнал с тези на Rush 24 и съм си направил и напаснал организацията спрямо него, тези абсолютно достатъчни отделения при 12-ката ми малеят и не достигат. Ако бях започнал първо с малкия модел, това неудобство нямаше да го има и съм сигурен, че щеше да ми пасне перфектно. За тези разлики ще спомена, където е нужно при по-подробното разглеждане на организацията и устройството на раницата.

Раницата е изработена от 1050D nylon със PUx2 покритие против проникване на вода, а вътрешните отделения са от 210D nylon със PUx2 покритие. Всички ципове са YKK със пластмасови накрайници от UTX-Duraflex. Пластмасовите накрайници от Duraflex са много добре изработени и изключително удобни за използване, включително и с ръкавици.

Капацитета на модела е 21,2 литра, това е около 2/3 от обема на Rush 24. Височината е: (45,7см), а широчината е (27,9см).

Теглото е немалко за раница с този размер - 1,2кг, но предвид солидните и дебели материали от които е изработена, това е нещо нормално и разбираемо. 

Така изглежда устройството на Rush 12 по схема:

Дизайна на носещата(Yoke) система от презрамки позволява теглото на раницата да се разпределя равномерно. Дебелината и материала на дръжките също спомагат за комфорта при носене на по-тежък товар. Само хората с значително по-дебели вратове ще изпитват някакъв дискомфорт от дизайна при врата. При мене изобщо няма такъв кахър. Ремъкът за пристягане на гръдния кош е еластичен и е захванат към презрамките с така наречените C-loops, които могат да се регулират по височина или да бъде премахнати по желание. Rush 12 е изключително комфортна и чистия кеф при носенето и е доста по-голям от този на Rush 24. Още от училище обожавам носенето на раница с преметната само едната презрамка през рамо, разбираемо е че този тип носене е коренно различен като удоволствие и комфорт при двата модела на 5.11.

Закопчалки от Duraflex са вградени в презрамките с цел бързо или наложително освобождаване. Налични са и токи за колан за кръста, поради липсата на вграден такъв.

Задната част за гърба е много добре и качествено изработена, предоставяйки добър комфорт и вентилация. Доброто сцепление се дължи на двете гумени вложки отдолу до дренажния отвор на отделението за хидратиращата система. На долната страна на раницата има и два допълнителни дренажни отвора за главното отделение.

Достъпът до отделението за хидратиращата система е изключително лесен, като за улеснение могат да се подвият назад презрамките и да се открие цялата задна част. Достъпът е чрез два YKK ципа, като в задната част на отделението има и вградена пластина за удобство, която може да се премахва по желание. Маркучът се прокарва през главното отделение и излиза през един от двата вградени отвора от двете страни на дръжката за носене. Това от коя страна да се прекара маркуча е въпрос на вкус и личен избор.

Отгоре на раницата е и подсилената дръжката за бързо вдигане, като точно зад нея се намира и малкото отделение с цип и материал подобен на полар за чупливи предмети от сорта на очила и електроника. Тук модела 24 има предимство, заради малко по-голямото отделение.

От двете страни на раницата има по един ред компресиращи колани и шест реда Molle Pals за допълнително оборудване. Липсват обаче характерните за Rush 24 и Rush 72 странични джобове. Така съм свикнал с тяхното удобство, че липсата им при 12-ката е минус за мен. В замяна на това, винаги може да се закачат допълнителни външни джобове към Моле системата от двете страни.

Rush 12:

Rush 24:

Отпред са разположени две отделения, единия от които е малкия джоб в горната предна част на раницата. При модела 24, този джоб е разделен на две части и се отваря много приятно и удобно. Разпределението му е също доста добре премислено, но при Rush 12 джоба е супер обикновен и без прегради за организация, което на мен лично не ми допада. Просто се дърпа ципа и се изсипва, това което сте решили за това отделение. От снимките ще видите какво имам в предвид.

Rush 12:

Rush 24:

Под горния малък джоб се намира и голямото предно отделение за организация на вещите за ЕДЦ или друга дребна екипировка. Отпред на външната страна на отделението има велкро ленти за нашивки, както и четири реда Molle Pals за закрепяне на различна екипировка.

Джобът се отваря с два YKK ципа, като е разделен на множество отделения с цел организация на по-дребните вещи, инструменти и друга ЕДЦ екипировка. Състои се от десет организационни отделения като има два за химикали и още два държача за ключове. Всичко е подредено и много добре направено с цел удобство. Може да поберете всичко от мултитул до неща от медицинска или първа необходимост, както и фенери и сгъваеми ножове. Понеже съм свикнал с големината на отделенията на 24-ката, тези на Rush 12 ми малеят, а и са с две по-малко на брой. Въпреки разглезения ми гъз, админ.отделението на 12-ката е чудесно и би стигнало на повечето хора за градска среда на ползване.

Накрая идва и главното и най-голямо отделение на раницата, то се отваря изцяло от два ципа и достъпът до него е повече от перфектен. Предната част е заета от две мрежести отделения отварящи се с ципове, като  достъпът от горе и отдолу не е наличен при този модел. Заради по-малкия размер на раницата са спестени и още две отделения, това под мрежестите два джоба за които споменах по-горе, както и малкото мрежесто отделение с цип на дъното(Rush24). Разликата ще опитам да я покажа при снимките. Основната част е доста обемна, предвид размера и позволява прилично количество дрехи и вещи по ваш избор. Има и отделение с ластик за пристягане, където може да сложите таблет, но не мисля че ще е много удачно без допълнително укрепване.

В заключение ще кажа че Rush 12 ми хареса много и за момент ми дойде мисълта да махна 24-ката, за да го заменя с далеч по-удобния за града Rush 12. Спря ме липсата на страничните джобове и размера, както и липсата на някои отделения в админ. джоба отпред. Искаше ми се раницата да е с три-четири литра отгоре като вместимост. Затова издирих моя фаворит First Tactical 0,5 Day Tactix Pack с вместимост 27 литра.

Въпреки тези мои съмнения, модела остава една много приятна придобивка и Анатоли може само да е щастлив, че я притежава. Благодаря ви за вниманието!

Неактивен Administrator

• Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 2305
  • http://www.edcforum.bg
    • Профил
    • www.edcforum.bg
Re: 5.11 Rush 12
« Отговор #1 -: септември 05, 2017, 10:52:45 am »
Oтново перфектно ревю!
Поздравления!