Автор Тема: Benchmade 560 Freek  (Прочетена 1624 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Marcinkov

• Full Member
  • Публикации: 207
    • Профил
Benchmade 560 Freek
« -: септември 19, 2017, 11:50:36 pm »
Здравейте колеги, скоро не съм правил "ревю" на нож :D, така че днес ще изненадам вас и себе си с едно такова на Benchmade 560 Freek. Както знаете имам афинитет(и то заслужен) към Бенчовете, затова ще започна с лека предистория на тази толкова популярна марка ножове.

Бенчмейд е създадена благодарение желанието на Лес де Асис да подобри любимите му от детството ножове тип "пипирудъ". Желанието на Лес било този тип ножове да бъдат произведени от топ материали и с най-модерна производствена технология. Благодарение на техническото си образование той успял да осъществи този си проект и създал модел на така желания от него нож. По-късно се среща с Виктор Анселмо, който му помага в самата изработка на прототипа. Ножът е завършен в гаража на Лес.

Стартирайки фирмата си Bali-Song Inc., отначало тя се занимавала предимно с изработката на ръчно изработени и къстъмизирани ножове тип пеперуда, a Джоди Самсън изработвал остриетата.Ножовете стават доста популярни еволюирайки до Bali-Song: The model 68.

През следващите седем години фирмата произвежда фиксирани и сгъваеми ножове под името Pacific Cutlery Corporation. Компанията фалира, но година по-късно на бял свят се появява Benchmade. Лес избира точно това име защото е считал че неговите ножове ще са в нишата между така наречените "hand-made" и "factory-made" продукти, т.е правени на пейката. Въпреки че частите се правят машинно, голяма част от сглобяването им и заточването се прави на ръка.

И след това лирично отклонение е време да ви занимая и с ножа на който е кръстено представянето. Моделът 560 Freek беше представен в началото на годината на Shot Show 2017. Заедно с модела 590 Boost минаха някак под радара на цялата дандания при представянето на новите модели от каталога на Бенчмейд. Всичко това е заради липсата на голямо име в дизайна на ножа и липсата на лъскави и крещящи материали за изработката му. Вместо да бъде обект на засилен медиен интерес, ножът бавно и тихо си заслужи интереса и уважението на надежден и практичен инструмент. По тази причина, а също и заради приликата си с любимия ми Ритърски Грип 552, привлече и моето внимание на момента.

Ножът е перфектен за ежедневно носене, а също така би бил чудесен помощник ако сте на къмпинг или излет. Ниското тегло от едва 106 грама ще направи така че носенето да не причинява излишен дискомфорт и да не се усеща в джоба. Към всичко това добавете и любиматата ми форма на острието Дроп-поинт и всичко си идва точно по местата. Допълнителен плюс за мен е и ясно изразената "рампа" с насечка за палеца, която добавя още по-голяма стабилност при използване. Заради Дроп-поинт скоса върхът е достатъчно здрав, което е за сметка на пробивността разбира се. Въпреки относително по-дебелия клин, ножът реже страхотно благодарение на високо изнесеното си скосяване, което минава точно под пина за отваряне. По мои наблюдения скоса е по-повдигнат от този на Ритърския Гриптилиън, а клинът е една идея по-тесен и смело мога да заявя че е по-добър резач от Ритъра. Острието също така е осезаемо по-дълго(91мм vs 86mm). Това също е плюс за резливостта, както и за усещането за по-пълноценна "сгъвайка". Финиша е лъскав стоунуош и стои доста добре чисто естетически. Ако не искате да ви остават отпечатъци от пръсти или поне не толкова забележими, ножа се предлага и в специален вариант тип "Жейсън Борн" ;D, с тъмно покритие. Стоманата е така често срещаната и добре работеща S30V. Понеже Бенчмейд я работят добре, тук поводи за оплаквания и притеснения не би трябвало да има.

Острието лети благодарение на обожествявания от мен Аксис-лок. С ръка на сърце заявявам, че не е имало и скоро няма да има по-читаво заключване от Аксиса. Достатъчно здрав, адски удобен и елементарно лесен за използване. Приятелски настроен към леваците като мен и доставя невъобразимо удоволствие при употреба. Какво повече е необходимо за един нож, който се явява основно помощник на фиксирания такъв. Както винаги острието контактува на фосфор-бронзови шайби и тук изненади няма. Фрийка дойде със зверска острота, много добре центриран и без грам от типичния за Аксис ножовете луфт. Скосяването също е равномерно и всичко това ми докара една доста доволна усмивка на лицето. ;D

Част от ниското тегло е благодарение на дръжката, която за разлика от тази на Гриптилиъните е двукомпонентна. Основната и по-голяма част на дръжката е от черен, плътен и гумиран материал наречен Versaflex. Тя заема частта от дръжката, която контактува с дланите, а останалата част, която контактува или би контактувала с клипса е от материал наречен Grivory. На допир наподобява пластмасата от дръжките на Гриптилиъните. Той е със сив цвят и освен за по-добра естетика, служи и за по-лесно приплъзване на клипса при вадене от и закачане към джоба. Дръжката е удобна и би паснала на повечето размери ръце, а "гумата" създава отлично сцепление с дланите. Единствено ме притеснява, че с времето би се наслоила мръсотия по гумирания материал.

Един от малкото недостатъци е клипса. Формата на "ху..ва глава" или както обичат да я наричат - стреловидна, винаги ми е била най-недолюбвана от всичките модификации на бенчовите клипсове. При по-усилено използване би се забивала в пръстите при захвата. Клипсът може да се поставя двустранно за tip-up носене, което си е стандарт за повечето аксис бенчове.

Една от слабостите които се коментират от феновете на Бенчмейд са много късите линери, които ми е трудно да нарека такива. Те са два пъти по-къси от тези на Гриптилиъните, а както знаем точно късите линери са причина за голяма част от недоволството към Гриптилиън серията. Именно с допълнителното скъсяване е постигнато по-ниско тегло, дори и от това на Гриптилън. Снимката е от интернет!

За мен повод за притеснение няма, освен ако няма да изсичам гората по поръчка на Негово величество нашия цар. Реално според мен единствения сериозен недостатък се явява гадния клипс и като по-малък отчитам възможността за зацапване на гумената част на дръжката.

В заключение ще кажа, че Freek и Boost са единствените две сгъвайки които са привличали вниманието ми последната година и нещо. Супер практичен дизайн, Аксис и пак Аксис. Супер ниско тегло и липса на всякакви изгъзици от рода на флипери, титан и карбон, чисто и просто нож който да използваш. А не да въздишаш влюбено по него и лъщящо-крещящата му външност и непрактичност. Смело заявявам, че Freek е най-добрия нож на Бенчмейд от последните две години. Амин!

Неактивен Administrator

• Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 2422
  • http://www.edcforum.bg
    • Профил
    • www.edcforum.bg
Re: Benchmade 560 Freek
« Отговор #1 -: септември 20, 2017, 11:21:26 am »
Честита нова придобивка. Със здраве да го ползваш.
Трябва да се види на живо. Изглежда супер.  :)