Автор Тема: Olight M2T Warrior  (Прочетена 331 пъти)

Неактивен Marcinkov

• Full Member
  • Публикации: 199
    • Профил
Olight M2T Warrior
« -: март 03, 2018, 06:50:57 pm »
Привет колеги, неотдавна се появи "новия" зареждаем тактически фенер на Olight - M2R, но покрай Shot Show 2018 се оказа че има и по-нов тактик, чиято премиера и пускане на пазара съвпадна с любимото ни шоу от Лас Вегас. Новия Olight M2T е това за което повечето привърженици на тактическите светулки мечтаят - фенер с гумен заден тактически бутон. Премиерата беше неочаквана, поради факта че очаквахме да се появят други тактически модели на марката, а не точно този. Разбира се M2T следва почти изцяло линията, външния вид и управлението на предишния M2R, повече подробности за това - по-долу в представянето.

Олайт избраха да започнат новата 2018 с нов дизайн на опаковките си - бяло-бежеви издължени кутии. Окомплектовката се състои от:

•Фенерът заедно с прикрепения към него клипс
•Калъф
•Пластмасов пълнител за CR/RCR123 батерии с включени два броя литиеви CR123A батерии.
•Инструкция за употреба на български.
•Наличен е и изолиращ филм, който пречи на акумулатора да прави контакт.
•Връзка за ръка

ТТ данни:

*Далекобойност: 195m.
 * Интензитет: 9500cd
 * Водоустойчив по IPX8 стандарта (работи под вода до 2м. дълбочина)
 *Удароустойчивост: падане от 1,5 метра върху твърда повърхност.
 *Tяло от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие.
 * LED: Cree XHP-35HD(CW)
 * Поддържани батерии: 1 x 18650, 2 x CR123A
 * Размери: 130мм. (Дължина), 25,4мм. (Диаметър на главата), 24,4мм. (диаметър на тялото)
 *Тегло: 134гр. (с батерията)

За разлика от M2R, калъфът е стандартен и изработен от найлон(кордура) със велкро за отваряне. Качеството е много добро и лично на мен ми е по-удобен за боравене и отваряне от този на М2R.

М2T се предлага с диод във вариант със студена бяла светлина, версия със неутрална бяла светлина не се предлага за момента. Прави ми впечатление че лъчът на фенера е със значително по-бяла светлина от тази на M2R(5400K), предположенията ми са, че се касае за стойности около или малко над 6000К. Това са само предположения, защото от Олайт никъде не дават точни параметри. Тази доста студена светлина е доста подходяща за фенер с тактическо приложение при ситуации на самоотбрана или нападение. За случаи като тези, от Олайт са повдигнали и честотата с която премигва Strob режима(13Hz) и по този начин се увеличава ефекта на въздействие спрямо нападател или отбраняващ се. Въпреки че светлината е доста студена, фенера е подходящ и за доста дейности на открито или закрито и ще осветява доста прилична площ и на широчина и на дължина.

М2Т разполага със стандартен заден гумен тактически бутон и за разлика от M2R, начина по който се усеща на допир и начин на боравене с него е някак по-интуитивно и познато. Естествено липсва възможността за поставяне в "поза" свещ, както и магнитните и презареждаеми функции на задната част на бутона на M2R. Ако човек не държи да си използва тактическия фенер по този начин като "свещник", а също така и да си зарежда акумулатора със стандартните външни зарядни, то M2T e фенера за него. Натискането е лесно, а щракването при включване в режим на постоянно светене е безшумно и тихо. Това е полезно, защото ще ви запази изненадата и "стелт" профила. Тук обаче има едно Но, начинът на боравене с задния бутон е доста иновативен и както може да ви хареса, така и може изобщо да не ви допадне. В моя случай съм на кантар и повече клоня към второто, може би защото съм привикнал към стандартния начин на ползване на фенер с заден тактически бутон, не знам! Този начин на управление на тактическите функции потенциално би превърнал фенера в най-добрия на пазара или обратното, в най-несполучливия като управление и удобство на боравене. Толкова писах по въпроса, а даже не съм обяснил още в какво се изразява цялото това противоречие, което ме тормози:

•Управлението се изразява в триетапно натискане на задния бутон до достигане на Строб режима и според мен цялото това упражнение е доста експериментално на този етап. Доста е странно и както писах по-горе или ще го харесате или ще го намразите. Естествено първия етап е половин натиск за моментален Турбо режим, а за да активирате Турбо режима за постоянно трябва да натиснете бутона, докато кликне и тогава вече сте в режим на постоянно светене. Има и трета стъпка, а тя е да натиснете бутона до дъно и по този начин да пуснете Стробоскопичния режим на светене. След като се е задействал премигващия режим с пълния натиск на задния бутон, последващото отпускане на бутона води до изгасването на фенера, а не връщането му в Турбо режим. Всичко това прави нещата доста странни и за някои това може да е супер удобство, а за други да е доста дразнещо.

•Има и още една дребна особеност, която е новост и не съм срещал при тактическите фенери. Става въпрос за това, че когато сте в режим на постоянно Турбо, за да изключите фенера не е необходимо да натиснете бутона докато кликне, а само леко да го натиснете без кой знае колко силен натиск. Това е недомислица за мен, защото случаен не толкова силен(половин) натиск или изтърване върху задния бутон, биха изгасили фенера.

Olight M2T е един от най-компактните като размери тактически фенери. Олайт го разписват 134гр, при 149гр за М2R. Моите замервания показват, че M2T запазва относително високото тегло на презареждаемия си събрат, като е олекнал с едва три грама(150 грама с акумулатора), срещу 153-те грама на M2R. Сравнително високото тегло е предпоставка за по-голяма здравина и сигурност. Това комбинирано с относително агресивния ринг и голяма мощност, прави фенерът един чудесен отбранително/атакуващ уред.

Както споменах фенерът стои много солидно, въпреки по-лъскавото си излъчване. Изработен е от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие. Изработката е на много високо ниво, без дефекти и остри ръбове. За разлика от M2R няма ясно изразени охлаждащи ребра точно под главата на фенера, все пак 1200 лумена в този форм фактор не са някаква кой знае каква стойност. Друга разлика в финиша на новия модел е по-ясно изразената накатка на задната капачка. Това дава по-добро сцепление при отвъртването или завъртването и. Освен че стои стабилно, фенерът се усеща и доста удобен в ръката, като най-удачно е клипса да се ориентира на обратно на страничния бутон. По този начин е по-лесно напипването на бутона в тъмното и не пречи на свободното му натискане.

В комплекта на М2T лиспва 18650 акумулатор, а от Олайт са сложили две литиеви CR123-ки, които са едно добро допълнение към комплектите за оцеляване, заради дългия си живот. Липсата на 18650 акумулатор не е болка за умиране, защото всеки уважаващ себе си фенерджия разполага с приличен брой от тези акумулатори. Единственото условие е 18650-цата да е 5А или повече.

М2Т пристига и със същия диод както M2R, разликата е само в температурния оттенък на светлината им. Диодът е Cree XHP-35HD, което ще рече че е с първична оптика изразяваща се с купол над луминофора на диода. Това в комбинация с текстурирания рефлектор на M2Т води до доста по-равномерно разпръскване на светлината и прилична широчина на лъча. Щеше ми се да има и вариант с диод Cree XHP-35HI, който щеше да повиши далекобойността с поне 50-ина процента. По  мои наблюдения Cree XHP-35HI не прави лъча чак толкова тесен и концентриран, както е при XP-L Hi диодите. Cree XHP-35HD дава възможност за повечко лумени за сметка на интензитета. Големия спил и приличната далекобойност са една добра предпоставка за удобство при ЕДЦ използване, както и за тактическо приложение. Когато светнат "рамо до рамо" M2R и M2T, се забелязва температурната разлика на светенето им. Разликата в мощността се вижда, но е пренебрежима, въпреки тристата лумена в полза на презареждаемия модел.

Работата с фенера и режимите е лесна и за тези които са ползвали фенери на Олайт не би представлявало трудност да се нагодят. Повечето фенери на Олайт имат почти сходни режими и начин на управление, при M2Т обаче, описах основната разлика при работата със задния бутон.

•И при М2Т страничния бутон служи за включване на фенера. Това означава, че той може да се включи, както от страничния, така и от задния бутон. Разликата е там, че със задния бутон има достъп до моментален и постоянен Турбо режим и Стробоскопичен такъв.

•Със страничния бутон се изреждат режимите чрез задържането му в следната последователност - Нисък - Среден 1 - Среден 2 - Висок. За да достигнете до Турбо режима е нужен двоен клик. Всеки от зададените режими има памет, при Турбо режима паметта е за десет минути, след което фенерът се включва във Среден 2 режим. Страничния бутон има сигнализация за разреден акумулатор и тип брайлова изпъкналост за по-лесно напипване в тъмното.

•M2Т има и Moonlight режим, достъпа до не го е чрез задържане за секунда на страничния бутон. След това режимите се изреждат в следната последователност - Мунлайт - Нисък - Среден 1 - Среден 2 - Висок - Нисък.

*Режим 1(Турбо): 1,200~600 лумена - 3 минути~130 минути (Турбо режима сваля от 1,200 до 600 лумена за 3 минути с цел предотвратяване на прегряване).
*Режим 2(Силен): 600 лумена - 2,20 Hours
*Режим 3(Среден 2): 250 лумена - 6.15 Hours
*Режим 4(Среден 1): 60 лумена - 20 Hours
*Режим 5(Нисък): 15 лумена - 70 Hours
*Режим 6(Мунлайт): 1 лумен - 50 Days

•За пускане на Стробскопичния(13Hz) режим, при включен фенер се прави бързо тройно натискане на страничния бутон или пълен натиск със задния от включено или изключено състояние. Този режим няма памет.

•Фенерът има и електронно заключване за предпазване от инцидентно и нежелано включване. От изключено положение се натиска бутона за три секунди, след секунда се задейства Мунлайт режим, а след още две фенера се изключва и заключва. За да го отключите задръжте за около две секунди бутона натиснат и той се активира в Ниския режим. Понеже резбите са анодирани, фенерът има и механично заключване, чрез отвиване на задната капачка.

В заключение ще кажа M2T е достоен заместник на M2R, но с значително по-разумна цена. Фенерът е с 300 лумена по-малко от презареждаемия си събрат, но тази разлика в силата на светене е труднозабележима. Има известни разлики в дизайна на тялото, но в общи линии двата фенера си приличат значително. Това на кой от двата ще отдадете предпочитание е чисто субективен въпрос. Аз още не мога да преценя дали новия начин на управление ми е удобен, но при всяко положение гумения бутон е по-интуитивен при работа с него. Olight M1X си остава най-удобния ми за използване фенер, но аз съм и доста предубеден в случая.

« Последна редакция: март 03, 2018, 06:54:03 pm от Marcinkov »

Неактивен Administrator

• Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 2155
  • http://www.edcforum.bg
    • Профил
    • www.edcforum.bg
Re: Olight M2T Warrior
« Отговор #1 -: март 05, 2018, 03:42:50 pm »
Поздравления за ревюто и със здраве да го ползваш!