Автор Тема: Harnds CK6015 Viper  (Прочетена 1365 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ttsvetkov1978

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 118
    • Профил
Harnds CK6015 Viper
« -: април 20, 2014, 12:23:58 am »
Ножа определено е сред вещите, които нося ежедневно в себе си. По тази причина, а и просто защото наистина харесвам режещите инструменти притежавам няколко сгъваеми ножа, предимно на американската фирма Spyderco. В последно време силно впечатление ми прави развитието на китайското ножопроизводство. Визирам предимно фирмата Ganzo. Поради тази причина реших да експериментирам и да си поръчам един фолдър, който ми направи впечатление с изчистената си и класическа форма, а именно Harnds Viper.

Поръчах си го от популярен български сайт за електронна търговия, където цената му беше 39 лв.
Ножката пристигна преди 2 седмици и ето впечатленията ми:
Средно голям сгъваем нож с класическа форма - дължина на острието - 88 мм. Обща дължина 210 мм.
Заключването е линеар лок с много приятна накатка, която улеснява отключването на острието. В същото време прорезите са заоблени и не нараняват палеца. Ключалката е доста дебела и сигурна. При заключване острието не играе и няма луфтове.

Лайнерите са разпробити, което намалява общото тегло на ножа.
Отварянето става с една ръка с помощта на на малък стоманен диск.
Дръжката е с чирени от G10, кафяви на цвят с много интересна накатка на малки ромбчета. При пристигането чирените стояха малко твърди и недодялани, но при носенето и употребата на ножа само за две седмици се полираха и в момента са много приятни на пипане.
Изключително приятно впечатление ми направи клипса на ножа, който е много дълбок и при поставяне в джоба ножа потъва целия, като на практика няма част която да се показва.
По данни на производителя стоманата на острието е от 9Cr18MoV, закалена на около 58-60 HRC според етикета на кутийката. За момента не съм го подлагал на сериозни тестове, но съм с впечатление, че ножа е добре заточен от производителя и, като че ли не се затъпява лесно. Формата на острието е класическа без ръбове и орнаменти, което би позволило по-лесното му заточване. Като минус трябва да изтъкна разликата в дълбочината на заострената част от двете страни. Проблем, който ще се реши още при първото заточване на ножа.
"Инструмента" е с тефлонови шайби, като първоначално не се отваряше много плавно. След първото напръскване с подходяща смазка този проблем в решен.
Като цяло - ножът е с класическата и изчистена форма на "фински нож". Малко тежък, но подходящ за "скрито носене". Бих го определил, като работен нож, подходящ за рязане, с удобна дръжка, в никакъв случай тактчески. Добре сглобен, без луфтове и с центрирано острие. Оставя усещане за солидност и надеждност. Чудесно съотношение между цена и качество.
« Последна редакция: април 21, 2014, 05:47:36 pm от georginn »